A massless piston divides a closed, thermally insulated cylinder into two equal parts. One part contains m=28 gram of nitrogen at temperature T0. At this temperature one- third of molecules are dissociated into atoms and the other part is evacuated. The piston is released and the gas fills the whole volume of the cylinder. Then the piston is slowly displaced back to its initial position. The increase in internal energy of the gas is: (Neglect further dissociation of molecules during motion of the piston)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
432−1RT0
b
232−1RT0
c
132−1RT0
d
832−1RT0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molar mass of N2= M=28 g mol-1 Number of moles of N2,n0=mM=2828=1 mol Since, One-third molecules are dissociated into atoms. N2 →2N ∴ No. of moles of diatomic N2=23mol and No. of moles of monatomic nitrogen =2×13=23 mol CV mix=n1Cv1+n2Cv2n1+n2=2332R+2352R23+23=2R ∴CP mix=CV mix+R=2R+R=3R ∴γmix=CP mixCV mix=1.5 Now, Piston is diaplaced back to its initial position, and during the adiabatic compression, volume of the gas mixture is halved. ∴T1V1γ-1=T2V2γ-1 ⇒T0V0γ-1=T2V02γ-1 ⇒T2=T02 Change in Internal energy= ΔU=n1+n2CVT2-T0=23+23×2RT02-T0=83RT0(2-1)