The maximum acceleration or deceleration that a train may have is a = 5 ms-2. The minimum time in which the train may reach from one station to the other separated by a distance d=500 m is t0=5 n s. The value of n is ________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the graph,d=12×v0t0=v0t02 and tanθ=a=v0t0/2=2v0t0∴v0=at02∴d=t02×at02=at024∴t0=2da=25005=20s=20=5n∴n=4
The maximum acceleration or deceleration that a train may have is a = 5 ms-2. The minimum time in which the train may reach from one station to the other separated by a distance d=500 m is t0=5 n s. The value of n is ________.