The maximum height attained by a projectile is increased by 10% by increasing its speed of projection, without changing the angle of projection. The percentage increase in the horizontal range will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20%
b
15%
c
10%
d
5%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know that h=u2sin2θ2gLet δh be increase in h when u changes by δu. Henceδh=2uδusin2θ2gor δhh=2δuuaGiven that h is increased by 10%, i.e., δh/h=0⋅1 So, 0⋅1=2δuu …. (1)Further, R=u2sin2θgor δR=2uδusin2θg So, δRR=2δuu …… (2)From eqs. (1) and (2), we getδRR=0⋅1 or δR=0⋅1×RHence R is also increased by 10%.