The maximum height attained by projectile is increased by 10% by changing the angle of projection, without changing the speed of projection. The percentage increase in the time of flight will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20%
b
15%
c
10%
d
5%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given h=u2sin2θ2g.Differentiating partially we get ∵v0= constant δh=u22g2 sin θ cos θ δθ. Thus δhh=2cos θδθsin θ=0.1(given).Therefore, cos θδθsin θ=0.05……(1)We also have T=2usin θg which gives δT=2ucos θδθg.Thus δTT=cos θδθsin θ. But using (1) we getδTT=0.05 or δT=0.05T.Hence, T increases by 5%.