The maximum intensity in Young's double slit experiment is I0. Distance between the slits is d = 5l, where l is the wavelength of monochromatic light used in the experiment. What will be the intensity of light in front of one of the slits on a screen at a distance D=10 d
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
I02
b
34I0
c
I0
d
I04
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Suppose P is a point in front of one slit at which intensity is to be calculated. From figure it is clear that x=d2. Path difference between the waves reaching at P Δ=xdD=d2d10d=d20=5λ20=λ4 Hence corresponding phase difference φ=2πλ×λ4=π2Resultant intensity at PI=Imaxcos2φ2=I0cos2π4=I02