The maximum and minimum distances of a comet from the sun are 8×1012 m and 1.6×1012m. If its velocity when nearest to the sun is 60 m/s, what will be its velocity in m/s when it is farthest?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
60
c
112
d
6
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By conservation of angular momentum mvr = constant vmin×rmax=vmax×rmin∴ vmin=60×1.6×10128×1012=605=12m/s