The maximum range of a projectile is 500m. If the particle is thrown up along a frictionless plane, which is inclined at an angle of 300with the same speed, the distance covered by it along the inclined plane will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
250m
b
500m
c
750m
d
1000m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For the maximum range θ=450R=u2sin2θg=u2gsin900=u2gor 500=u2gThe distance covered along the inclined plane cam be obtained using the equation v2−u2=2asOr 0−u2=2(−gsin300)sor s=u2g=500m