The maximum speed and acceleration of a particle executing simple harmonic motion are 10cms−1 and 50cms−2 . Magnitude of displacement of the particle when the speed is 2.5cms−1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.6 cm
b
1.2 cm
c
0.8 cm
d
154 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Aω=10----(1) ; Aω2=50 ⇒A=Vmax2amax⇒A=2 cm;⇒ ω=5 rads−1 from (1) using v=ωA2−x2 ⇒2.5=522−x2 ⇒x=±154 cm