The maximum vertical distance through which a fully dressed astronaut can jump on the earth is 0.5 m. If mean density of the Moon is two-thirds that of the Earth and radius is one quarter that of the Earth, the maximum vertical distance through which he can jump on the Moon and the ratio of the time of duration of the jump on the Moon to hold on the Earth are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 m,6:1
b
6 m,3:1
c
3 m,1:6
d
6 m, 1:6
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) g'= acceleration due to gravity on the Moon =G43πR′ρ′=G43π×R4×23ρ=g6 Now, hm=u22g or hm∝18 Hence hm′g′=hmg or hm′=6he=6×0.5=3m (ii) t=2ug or t∝1g∴ t′g′=tg or t′t=gg′=61