The mean kinetic energy of a particle executing SHM over one full oscillation, given mass of particle = m, amplitude = A, angular frequency =ω ).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14mω2A2
b
12mω2A2
c
122mω2A2
d
18mω2A2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
for a simple harmonic oscillator, displacement=x=Asinωt differentiate with respect to time t, to obtain velocity, velocity=v=Aωcosωt KE=12mv2 KE=12mAωcosωt2 KE=12mω2A2cos2ωt Mean of a function==∫0Tf(t)dt∫0Tdt KEmean=∫0T(KE)dt∫0Tdt KEmean=∫0T12mω2A2cos2ωtdtT KEmean=12mω2A2T∫0Tcos2ωtdt KEmean=12mω2A2T∫0T1+cos2ωt2dt KEmean=12mω2A2Tt2+sin2ωt4ω0T KEmean=12mω2A2TT2 KEmean=14mω2A2=mean kinetic energy of a particle executing SHM over one full oscillation