The mean lives of a radioactive substance are 1620 and 405 years for α-emission and β-emission respectively Find out the time (in years) after which three fourth of a sample will decay if it is decaying both by α-emission and β-emission simultaneously. (Take In 2 = 0.693)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 449.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a simultaneous decay process, we have 1T=1Tα+1Tβ⇒ T=TαTβTα+Tβ=324 years Since NN0=12n, where n=tT12According to problem, we have NN0=14⇒tT12=2⇒t=2T12⇒t=2(0.693T)≈449 yr