A mercury drop of radius I cm is broken into 106 droplets of equal size. The work done is (T = 35 ×10-2 N/m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.35×10-2 J
b
4.35 × 10-3 J
c
4.35×10-6 J
d
4.35×10-8 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial radius of drop, R = 1 cm = 1×10-2mSuppose, r is the radius of droplets.Since, volume remain constant. 43πR3 = 106×43πr3[Since, number of droplets = 106]∴ r = 1×10-2102=10-4 [∵ R = 1 ×10-2 m]Increase in surface area,∆S = 106×4πr2-4πR2 = 106×4×π×10-8-4π×10-4 = 4×9.9×π×10-3∴ Work done = Increase in surface area × Surface tension = 4 × 9.9 ×π×10-3×35×10-2 = 4.35×10-2 J