A metal baII of mass 2 kg moving with a velocity of 36 km/h has an head-on collision with a stationary ball of 3 kg. If after the collision, the two balls move together, the loss in K.E due to collision is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 J
b
60 J
c
100 J
d
140 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying the law of conservation of momentum, we have2×10=(2+3)∨ (∵36km/h=10m/s) ∴ V=4m/s Loss of K.E. =12×2×(10)2−12×5×(4)2 = 60 J