A metal ball of density 7800 kg/m3 is suspected to have a large number of inner cavities. It weighs 9.8 kg when weighed directly on a balance and 1.5 kg less when immersed in water. The fraction by volume of the cavities in the metal ball is approximately:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20%
b
30%
c
16%
d
11%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of metal in ball = Mρmetal=9.87800=1.26×10-3m3 Total volume of ball =Thρwg=1.5g103×g=1.5×10-3m3Volume of cavity=1.5×10-3-1.25×10-3 =0.24×10-3m3Fraction of volume of cavity =0.24×10-31.5×10-3×100=16%
A metal ball of density 7800 kg/m3 is suspected to have a large number of inner cavities. It weighs 9.8 kg when weighed directly on a balance and 1.5 kg less when immersed in water. The fraction by volume of the cavities in the metal ball is approximately: