A metal cylinder of 5 kg is heated electrically by a 20 W heater in a room 20oC. The cylinder temperature rises uniformly to 30oC in 5 minute and finally becomes constant at 45oC. Assuming that the rate of heat loss is proportional to the excess temperature over the surroundings.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the rate of loss of heat of cylinder to surrounding at 25oC is 4 W
b
the rate of loss of heat of cylinder to surrounding at 45oC is 20 W
c
the rate of loss of heat of cylinder to surrounding at 25oC is 8 W
d
the rate of loss of heat of cylinder to surrounding at 45oC is zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Troom =20∘Cmcylinder =5kg P=20WSince temperature becomes constant at 45°C⇒Power lost at 45°C = 20 WFrom Newton's law of cooling∴ dQdtT=45∘C=20=K(45−20)⇒ K=45Since temperature rises uniformly to 30°C thus, at 25°C,dQdt=k(25−20)=4W