A metal rod of resistance 20 Ω is fixed along a diameter of a conducting ring of radius 0.1 m and lies in an x-y plane. There is a magnetic field B→=(50 T)k^. The ring rotates with an angular velocity ω=20 rad/s about its axis. An external resistance of 10 Ω is connected acrossthe centre of the ring and rim. The current through external resistance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14A
b
12A
c
13A
d
zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential difference between centre of the ring and the rim isV=12BωR2=12(50)(2)(0.1)2=5VNow the circuit can be drawn as follows:i=510+5=13A