A metal surface of work function 1.07 eV is irradiated with light of wavelength 332 nm. The retarding potential required to stop the escape of photo-electrons is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.81 eV
b
3.74 eV
c
2.66 eV
d
1.07 eV
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of incident light E(eV) =123753320=3.72 Volt332nm=3320AoAccording to the relation E=Wo+eVo⇒Vo=E−Woe=3.72eV−1.07eVe=2.65 Volt.