A metal wire of linear mass density of 9.8 g/m is stretched with a tension of 10 kg weight between two rigid supports 1 metre apart. The wire passes at its middle point between the poles of a permanent magnet, and it vibrates in resonance when carrying an alternating current of frequency n. The frequency n of the alternating source is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 Hz
b
50 Hz
c
100 Hz
d
200 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In condition of resonance, frequency of a.c. will be equal to natural frequency of wire n=12lTm=12×110×9.89.8×10−3=1002=50 Hz