A metallic conductor at 10°C connected in the left gap of meter bridge gives balancing length 40 cm. When the conductor is at 60°C , the balancing point shifts by---cm, (temperature coefficient of resistance of the material of the wire is (1/ 220) /°C )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.8
b
10
c
15
d
7
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
XR=4060=23;X01+αt1R=23X01+αt2R=1100−11+αt11+αt2=23×100−11I = 44.8Balancing point shifts by =44.8-40=4.8 .