A metallic rod AB of length 1.5 m is made to move in a uniform magnetic field of 2 tesla with a velocity of 2 m/s as shown in figure. Then electro static field that appears in the rod is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 volt/m
b
3.5 volt/m
c
6 volt/m
d
2.5 volt/m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Due to the action of magnetic force −eV→×B→, free electron in the rod migrate to the end B and the rod becomes polarized. As a result an electro static field appears in the rod and net Lorentz force on each free electron becomes zero. ∴−eE→+−eV→×B→=0 ⇒E→=−V→×B→=B→×V→ ⇒E = vB = 2×2 v/m = 4 v/m