A metallic sphere cools from 500C to 400C in 300s. If atmospheric temperature around is 200C, then the sphere’s temperature after the next 5 minutes will be close to :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
350C
b
330C
c
280C
d
310C
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Newton's Law of Cooling, θ1−θ2t1−t2=kθ1+θ22−θsur⇒50−40300=k50+402−20⇒10300=k45−20−−−1Now, 40−θf300=k40+θf2−20−−−−−2Dividing1 by 2, 1040−θf=2540+θf2−20⇒1040−θf=25θf×2⇒θf=1003=330C