A metallic sphere is dropped from a height 20 m above the horizontal hard floor. The sphere strikes the floor in turn and rebounds several times. If the dropped sphere makes 2 nd impact with floor after a time interval of 4 seconds from the time of dropping, the distance travelled by the sphere during that time is g=10 ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30 m
b
35 m
c
40 m
d
45 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2hg1+2e=4⇒e=124g2h-1=0.5and S=h+2h1=h+2e2h=20+2×0.25×20=30 m