A metallic sphere floats in an immiscible mixture of water (pw = 103 kg/m3 ) and a liquid (p1= 13.5 x 103 kg/m3 ) such that its 15th portion is in water and portion is in liquid. Density of the metal is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.5×103 kg/m3
b
4.0×103 kg/m3
c
3.5×103 kg/m3
d
1.9×103 kg/m3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In floating condition,weight of sphere = upthrust due to water+upthrust due to liquidVρBg=4Vgρwg+V5ρLg ⇒ρB=4×1035×1+13.5×1035=3.5×103 kg/m3
A metallic sphere floats in an immiscible mixture of water (pw = 103 kg/m3 ) and a liquid (p1= 13.5 x 103 kg/m3 ) such that its 15th portion is in water and portion is in liquid. Density of the metal is: