A metallic sphere of radius 1.0 × 10-3 m and density 1.0×104 kg/m3 enter a tank of water, after a free fall through a distance of h in the earth's gravitational field, if its velocity remains unchanged after entering water, determine the value of h. Given: coefficient of viscosity of water = 1.0 × 10-3 N-s/m2, g = 10 m/s2 and density of water = 1.0×103 kg/m3.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
20 m
c
12 m
d
5 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The velocity attained by the sphere in falling freely from a height h is v = 2gh-----(i)This is the terminal velocity of the sphere in water. Hence by Stoke's law, we have v = 29r2(ρ-σ)gηwhere r is the radius of the sphere, ρ is the density of the material of the sphereσ(=1.0×103kg/m3) is the density of water and η is coefficient of viscosity of water.v = 2×(1.0×10-3)2(1.0×104-1.0×103)×109×1.0×10-3 = 20 m/sfrom equation (i), we haveh = v22g = 20×202×10 = 20 m