A metallic wire has a resistance of 10 Ω . when the wire is stretched to twice its original length, resistivity of its material increases by 10%. Then the new resistance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R=ρ.lA and l'A'=lA⇒A'=lAl'R'=ρ'.l'A' =1.10ρlA.l'l2=1.10Rl'l2⇒R'=1.1 x 10 x (2)2 Ω=44Ω