In a meter bridge, the balancing length from left end (standard resistance of one ohm is in the right gap) is found to be20 cm . The value of the unknown resistance is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.25 Ω
b
0.8 Ω
c
0.2 Ω
d
0.16 Ω
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Balancing length l=20 cm Resistance S=1 ΩResistance R=?Balancing condition for meter bridgeRS=l100−lR1=2080∴ R=0.25 Ω