Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metro train starts from rest and in 5 s achieves 108 kmh-1. After that it moves with constant velocity and comes to rest after travelling 45 m with uniform retardation. If total distance travelled is 390 m, find total time of travelling.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 s

b

15.3 s

c

9 s

d

17 s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Velocity time graph  is S1=12vt=12108×5185=75m      t1=5secS2 =390-75-45=270mt2=27030=9secs3=12×30×t3=45t3=45×230=3secTotal time = 9+5+3=17 sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring