A microscope consists of two convex lenses of focal lengths 2.0 cm and 6.25 cm placed 15.0 cm apart. Where must the object be placed so that the final virtual image is at a distance of 25 cm from the eye?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 cm
b
2 cm
c
1.5 cm
d
3 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1f=1v-1u ; 16.25=-125-1ue⇒ue=-5 cm L=v0+ue⇒15=v0+5 ; v0=10 cm 12=110-1u0⇒u0=2.5 cm