A microscope has an objective of focal length 1.5 crn and eye piece of focal length 2.5 cm. If the distance between objective and eyepiece is 25 cm. what is the approximate value of magnification produced for relaxed eye?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
75
b
110
c
140
d
25
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Length of the tube is L=vo+fevo=L−fe=25−2.5=22.5 cmNow applying 1vo−1uo=1fowe have 122.5−1uo=11.5∴uo≈1.6 cm∴M=vouo×Dfe=22.51.6252.5≈140