Microwave telephonic link operating at the centre frequency of 10 GHz has been established. If 4 % of this is available for microwave communication channel, then no channels can be granted. If each telephone is allotted a bandwidth of 8 kHz is P×103 then P is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0050.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Microwave frequency used = 10 GHz =10×109Hz =1010 HZ Total band width of channel = 4 % of 1010 =4×108 HZ Band width per channel =8×103 HZ No of channels =Total band widthBand width per channel =4×1088×103=0.5×105=50×103