The minimum intensity of light to be detected by human eye is10-10Wm-2.The number of photons of wavelength 5.6×10-7m entering the eye, with pupil area10-6m2, per second for vision will be nearly
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100
b
200
c
300
d
400
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
energy entering into eye per sec 10-10×10-6=10-16 joules. energy of each photon is hcλno of photons entering per sec n=10-16energy of each photon=10-16×5.6×10-76.6×10-34×3×108=103×5.619.8≈300