Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The minimum light intensity that can be perceived by the eye is about 10-10 W /m2 .The number of photons of wavelength5.6 x10-7 m that must enter the pupil of are 10-6m2 per sec for vision is approximately (use h =6.6x10-34 Joule -sec)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3x102 photons

b

3x103 photons

c

3 x104 photons

d

3 x 105 photons

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that I=10−10W/m2=10−10Js−1m−2 Let the number of photons required be n. Then nhv10−6=10−10  or  n=10−6×10−10hv or  n=10−16λhc =10−16×5⋅6×10−76⋅62×10−343×108=3×102 photons
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring