Mirror is moving towards the particles (negative x-axis) with speed 2cm/sec. Particles A and B are moving with speeds of 102 cm/sec and 5 cm/sec respectively in the direction shown in figure. Magnitude of velocity of image of the particle B with respect to image of A is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0018.03.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of image normal to the plane of mirror is Vi=2Vm−VobjectVelocity of image parallel to the plane of mirror is Vi=VobjectVelocity of particle image B , VBi=2-2i^-−5i^=i^Velocity of particle A is =102cos45∘i^+102sin45∘j^Velocity of image of particle A perpendicular to the mirror, VAix=2-2i^-10i^=14−i^Velocity of image of particle A parallel to mirrorVAiy=10j^∴VAi=−14i^+10j^Relative velocity of image VBAi=VBi−VAi=i^−14−i^+10j^=15i^−10j^∴VBAi=152+102=325cm/secTherefore, the correct answer is 18.03