A mixture of ideal gas containing 5 moles of monatomic gas and 1 mole of rigid diatomic gas is initially at pressure P0, volume V0, and temperature T0. If the gas mixture is adiabatically compressed to a volume V0/4, then the correct statement(s) is/are, (Given 21.2 = 2.3 ; 23.2 = 9.2 ; R is gas constant)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The work W done during the process is 13RT0
b
The final pressure of the gas mixture after compression is in between 9P0 and 10P0
c
Adiabatic constant of the gas mixture is 1.6
d
The average kinetic energy of the gas mixture after compression is in between 18RT0 and 19RT0
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P1=5RToVoP2=RT0VP1+P2=Po=6RT0V0Ymixture =5CP1+(1)CP25CV1+(1)CV2=5×5R2+(1)7R25×3R2+(1)5R2=3220=1.6PVγ= constant ⇒P0V01.6=PV0/41.6⇒P=P0(4)1.6=Po23.2⇒P=9.2P0 Work =W=P2V2−P1V11−γ=9.2P0V04−P0V01−1.6=(2.3−1)PoV0−0.6=1.3×6RT0−0.6⇒W=−13RT0⇒|W|=13RT0TVγ−1= constant ⇒TiViγ−1=TfVfγ−1⇒T0V00.6=TfV040.6⇒Tf=(2)1.2T0=2.3T0 Kinetic Energy =nCVmixTf=(6)R1.6−12.3T0=23RT0