A modern 200 W sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6 μm. Assuming it to be 25% efficient in converting electrical energy to light, the number ofphotons of yellow light it emits per second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
62×1020
b
3×1019
c
1.5×1020
d
6×1018
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Effective power =25100×200W=50W Now, 50=nhv=nhcλn=50λhc=50×0.6×10−66.6×10−34×3×108=1.5×1020