A modern 200 watt sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6μm. Assuming it to be 25% efficient in converting electrical energy to light, the number of photons of yellow light it emits per second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 x 1020
b
3 x 1019
c
1.5 x 1020
d
6 x 1018
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
effective power = 25100 x200= 50 W 50= nhcλ n=50 x 6.6 x10-34 x3 x1086 x10-7= 1.5x1020