In a modified YDSE a monochromatic uniform and parallel beam of light of wavelength 6000 Å and intensity (10/π)W/m2 is incident normally on two circular apertures A and B of radii 0.001 m and 0.002 m, respectively. A perfectly transparent film of thickness 2000 Å and refractive index 1.5 for the wavelength of 6000 Å is placed in front of aperture A (see figure). Calculate the power in watts received at the focal spot F of the lens. The lens is symmetrically placed w.r.t. the apertures. Assume that 10% of the power received by each aperture goes in the original direction and is brought to the focal spot.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3×10−6W
b
1×10−6W
c
5×10−6W
d
7×10−6W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The power transmitted by apertures A and B arePA=10ππ(0.001)2=10−5WPB=10ππ×(0.002)2=4×10−5WOnly 10% of transmitted power reaches the focus.PA′=10−5×10100=10−6WPB′=4×10−5×10100=4×10−6WThe resultant power at the focus after superposition of two waves isP=PA′+PB′+2PA′PB′cosϕwhere ϕ is phase differenceThe introduction of mica sheet in the path of A creates a path difference (μ−1)t. (μ−1)t=(1.5−1)×2000Å=1000ÅPhase differenceΔϕ=2πλ(μ−1)t=2π6000×1000=π3ThereforeP=10−6+4×10−6+210−64×10−6cosπ3=7×10−6W