1/2 mole of helium gas is contained in a container at S.T.P. The heat energy (in Joule) needed to double the pressure of the gas, keeping the volume constant (heat capacity of the gas = 3Jg-1 K-1) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1638.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, n=12 ,Heat capacity=Cv=3Jg−1K−1,M=4gmol−1∴Cv=Mcv=4×3=12Jmol−1K−1 At constant volume P∝T∴P2P1=T2T1=2⇒T2=2T1 Rise in temperature ΔT=T2−T1=2T1−T1=T1=273K Heat required, ΔQ=nCvΔT=12×12×273=1638J