The molecules of a given mass of a gas have root mean square speeds of 100 ms-1 at 270C and 1.00 atmospheric pressure. What will be the root mean square speeds of the molecules of the gas at 1270C and 2.0 atmospheric pressure?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1503 m/s
b
1253 m/s
c
2003 m/s
d
1003 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that for a given mass of a gas vrms = 3RTMwhere R is gas constant, T is temperature in kelvin and M is molar mass of the gas.Clearly for a given gas, vrms ∝ T, as R, M are constants.Hence, (vrms)1(vrms)2 = T1T2 ---------(i)Given, (vrms)1 = 100 m/sT1 = 270C = 27 + 273 = 300 KT2 = 1270C = 127+273 = 400 K∴ From Eq. (i) 100(vrms)2 = 300400 = 32⇒ (vrms)2 = 2×1003 = 2003m/s
The molecules of a given mass of a gas have root mean square speeds of 100 ms-1 at 270C and 1.00 atmospheric pressure. What will be the root mean square speeds of the molecules of the gas at 1270C and 2.0 atmospheric pressure?