The molecules ofa given mass of a gas have a rms velocity of 200 m,/sec at 270C and 1.0 x 105 N/m2 pressure. When the temperature is 1270C and pressure is 0.5 x 105 N/m2, the rms velocity in m./sec will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10023
b
1002
c
4003
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Change in pressure will not affect the rms velocity of molecules. So we will calculate only the effect of temperafure.As vrms ∝ T∴ v3000v4000 = 300400 = 34 ⇒ 200v400 = 34⇒ v400 = 200 × 23 = 4003m/s