3 moles of an ideal monoatomic gas at a temperature of 27oC are mixed with 2 moles of an ideal monoatomic gas at a temperature 227oC. Determine the equilibrium temperature of the mixture, assuming no loss of energy.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
280 K
b
320 K
c
350 K
d
380 K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy possessed by the ideal gas which is at 27oC is E1=3×internal energy in the form of KEE1=3×32RT=332×R(273+27) = 2700R2Energy possessed by the ideal gas which is at 227oC isE2=23R2×(273+227)=1500RIf T be the equilibrium temperature of the mixture, then its energy will be Em=53RT2Since, energy remains conserved, Em=E1+E25 3RT2=2700 R2+1500R⇒T=380 K or T=107°C