Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

3 moles of a monoatomic gas requires 45 cal heat for 5°C rise of temperature at constant volume, then heat required for 5 moles of same gas under constant pressure for 10°C rise of temperature is                (R=2 cal/mole/°k)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 cal

b

400 cal

c

100 cal

d

250 cal

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

n = 3 molesfor monoatiomic gas QV = 45cal  ΔT = 500CR = 2cal/mole–kCp = Cv + R = 3 + 2 = 5cal/mole - kNow n = 5 mole, ΔT = 10°CQp
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
3 moles of a monoatomic gas requires 45 cal heat for 5°C rise of temperature at constant volume, then heat required for 5 moles of same gas under constant pressure for 10°C rise of temperature is                (R=2 cal/mole/°k)