Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

6 moles of oxygen, 4 moles of Ar. and 2 moles of water vapour form an ideal gas mixture. The mixture is made to expand adiabatically from an initial temperature 127°C to a final temperature 27°C, decrease of internal energy of the mixture is: (take R=2 cal/mol-K)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3600 calorie

b

4800 calorie

c

5400 calorie

d

6600 calorie

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Decrease in internal energy =-∆U=(n1CV1+n2CV2+n3CV3)(T1-T2) =6×52R+4×32R+2×3R100=2700 R=5400 cal
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
6 moles of oxygen, 4 moles of Ar. and 2 moles of water vapour form an ideal gas mixture. The mixture is made to expand adiabatically from an initial temperature 127°C to a final temperature 27°C, decrease of internal energy of the mixture is: (take R=2 cal/mol-K)