Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The moment of inertia of a body about a given axis is 1.2 kg-m2. Initially, given axis the body is at rest. In order to produce a rotational kinetic energy of 1500 J and angular acceleration of 25 rads-2 a torque that must be applied about that axis for a duration of

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4 s

b

2 s

c

8 s

d

10 s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As, I=1.2 kg⋅m2, Er=1500 J, α=25 rads−2, ω1=0, t=?Now, Er=12Iω2⇒ω=2ErI        =2×15001.2=50 rads−1From   ω2=ω1+αt            50=0+25t  ⇒     t=2 s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring