The moment of inertia of a body about a given axis is 1.2kgm2,Initially, the body is at rest. In order to produce a rotational kinetic energy of 1500J,an angular acceleration of 25 rad s- 2 must be applied about that axis for a duration of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 sec
b
2 sec
c
8 sec
d
10 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=12Iω2 or 1500=12×1⋅2×ω2∴ ω2=30001⋅2=2500 or ω=50rad/secnow, t=ωα=5025=2sec