At a moment in a progressive wave, the phase of a particle executing S.H.M. is π3. Then the phase of the particle 15 cm ahead and at the time T2 will be, if the wavelength is 60 cm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π2
b
2π3
c
Zero
d
5π6
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the phase of second particle be φ. Hence phase difference between two particles is Δφ=2πλΔx⇒φ−π3=2π60×15⇒φ−π3=π2⇒φ=5π6
At a moment in a progressive wave, the phase of a particle executing S.H.M. is π3. Then the phase of the particle 15 cm ahead and at the time T2 will be, if the wavelength is 60 cm