A monochromatic beam of light is incident at 60° on one face of an equilateral prism of refractive index n and emerges from the opposite face making an angle θn with the normal (see the figure). For n=3 the value of θ is 60° and dθdn=m. The value of m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know, r1+r2=A=60∘ (equilateral prism) Snell's Law at P, (1) sin60∘=(n)sinr1⇒32=(n)sin60∘−r2⇒32=(n)sin60∘cosr2−cos60∘sinr2⇒32=(n)321−sin2r2−12sinr2−−−−−(1) Snell's Law at Q , nsinr2=(1)sinθ⇒sinr2=sinθn−−−−−−(2)Put(2)in(1)⇒32=(n)321−sin2θn2−12sinθnAfter squaring both sides,⇒4sin2θ+23sinθ−3n2+3=0 Differentiating wrt n , ⇒4(2sinθ)cosθdθdn+23cosθdθdn−6n=0 Put θ=60∘ and n=3⇒dθdn=2 So ,m=2