Monochromatic light incident on a metal surface emits electrons with kinetic energies from zero to 2.6 eV. What is the least energy of the incident photon if the tightly bound electron needs 4.2 eV to remove?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.6 eV
b
From 1.6 eV to 6.8 eV
c
6.8 eV
d
More than 6.8 eV
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Einstein's equation, E=W0+KE W0max=4.2eVKE=2.6eV∴ Emin=W0max+KE=(4.2+2.6)eV=6.8eV