Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A monochromatic radiation of wavelength λ is incident on a sample containing He+. As a result the Helium sample starts radiating. A part of this radiation is allowed to pass through a sample of atomic hydrogen gas in ground state. It is noticed that the hydrogen sample has started emitting electrons whose maximum kinetic energy is 37.4 eV. (hc = 12400 eV A0). Then λ is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

225 A0

b

243 A0

c

656 A0

d

386 A0

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Maximum energy of radiation incident on H-sample=kEmax of electron +13.6 eV=51 eVthis energy corresponds to the transition of electron in He+ ion from n=1 to n=4 .λ=1240051=243A0
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring