A monochromatic source having wavelength 2480A0 is used to irradiate a metallic sphere of radius 2 m and work function 3eV. If the emission of photoelectrion is stopped after sometime then charge on the sphere at that instant is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8Ïε0
b
4Ïε0
c
16Ïε0
d
2Ïε0
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
energy of the incident photon is 124002480=5 eVwork function 3 eV. so according to Einstein's equation hν=W+ eVs eVs= 2eV stopping potential will be 2V when the potential of the sphere becomes 2 V electron emission is stopped potential of the sphere V=q4Ïε0r=2 V q =8Ïεr=16Ïε0